De fleste af os kender vist til de lækre rugbrødsboller med chokolade og nødder fra Lagkagehuset – dem har vi i hvert fald fået øjnene op for herhjemme og navnlig Morten, fordi jeg nu engang er af den opfattelse, at pålægschokolade skal spises på franskbrød og derfor ikke falder særlig meget på halen over kombinationen af rugbrød og chokolade. Selvom jeg indrømmede, at de var lækre, da jeg endelig smagte bollerne og siden har jeg også været god til at spise min del af dem – mere hellig skal jeg trods alt ikke forsøge at gøre mig selv.
Men når nu de der chokorug er så lækre, så har jeg jo også været nødt til at eksperimentere med en hjemmelavet version – sådan er jeg vist bare skruet sammen. Så jeg søgte alle mulige steder og fik til sidst samlet alle de forskellige guldkorn til min helt egen version, som blev testet i weekenden.
Supernem og lækker dej som hævede, imens vi gik en lang tur i hundeskoven med Villy og da vi kom hjem, satte jeg dem i ovnen og så nød vi hver en lun nybagt bolle til en kop varm te, imens tusmørket langsomt kom snigende. Og nu er det altså ikke for noget, men det er lige før jeg vil påstå, at disse her er endnu bedre end dem fra Lagkagehuset. Måske er det fordi, jeg tog den allerførste bid, da bollerne var helt nybagte, lækre og lune med smeltende chokoladebidder. Måske er det fordi, det drejer sig om mine egne, hjemmelavede boller, men når man bider i sådan en lun og chokoladelækker basse, så mærker man en lille smule lykke.
Chokorug med chokolade og hassenødder.
12-14 stk.
1 hvidtøl (33 cl)
10 gr gær
1 tsk salt
100 gr rugmel
125 gr fuldkornshvedemel
150 gr hvedemel
75 gr hørfrø
75 gr solsikkefrø
3 spsk mørk sirup
150 gr mørk chokolade, grofthakket
100 gr hasselnøddeflager
Hæld hvidtøl i en skål og opløs gæren heri. Tilsæt salt, de forskellige meltyper, hørfrø, solsikkefrø, sirup og chokolade og rør det hele sammen til en klistret dej. Dæk skålen til og lad dejen hæve i køleskabet til næste dag. Form dejen til 12-14 små boller med en våd spiseske og rul dem i hasselnøddeflager. Lad bollerne hæve tildækket i 2 timer. Varm ovnen op til 250 grader, sæt bollerne ind og skru straks temperaturen ned på 180 grader. Bag bollerne i 20 minutter, til de er gennembagte og lad dem afkøle på bageristen.
*sniger lige en hånd ind på bloggen og hapser en chokorug*
Nammenam! 😀
Piskeriset – Jeg lover dig, de er fuldstændigt fabelagtige 🙂 Jeg skal snart i gang igen – heldigvis er det jo supernemt 🙂
De ser så lækre ud og overhaler sikkert Lagkagehusets med flere længder
Camilla – De smager i hvert fald rigtig dejligt og så kan man selv bestemme, hvor store de skal være = bonus 😉
Hvor lang tid kan de holde sig? Skal de opbevares på køl? Kan de fryses?
Louise – Jeg opbevarer rugbrødsbollerne som med alt andet rugbrød og der er vi jo så forskellige – nogle har det på køl, andre har ikke. Jeg har hverken mit rugbrød eller rugbrødsbollerne på køl og holdbarheden er også som med rugbrød. Dog bliver bollerne lidt kedelige efter 3-4 dage, så det kan være en mulighed at fryse dem og tage et par stykker op ad gangen – præcis som når man fryser rugbrød og tager de skiver op man skal bruge lidt efter lidt 🙂
Måske et fjollet spørgsmål, men kan man koldthæve disse?
Christina – Umiddelbart ville jeg sige, at man godt kan forsøge sig med en koldthævning. Normalt skærer man jo lidt i mængden af gær, når man laver dej, der skal koldthæves, men da der ikke er ret meget gær i de her boller i forvejen, ville jeg bare følge opskriften og sætte dejen til hævning på køl 😀
Skal de køleskabet til næste dag eller kan man gode bage dem samme dag?
har lige bagt en portion og de smager rigtig gode, men blev flade som en cookie og flot tunde – tror måske de har hævet for meget?
Anne – Blev de her boller også helt flade? Du har godt nok været uheldig med bagningen, hvis både dine sandwich-rugbrødsboller og dine choko-rug er blevet flade. Æv!!! Som udgangspunkt vil jeg mene, at dejen skal hæve på køl til dagen efter, medmindre du tilsætter mere gær – dejen skal jo hæve, men lidt mere gær vil fremskynde processen og så kan de godt bages samme dag. Hvis ellers dine boller var fine inden hævning/bagning og dejen var tilpas at arbejde med, så tror jeg, at du har ret i, at de har hævet for meget og at det er grunden til, at de er faldet sammen. Det med hævetid afhænger jo til en vis grad af temperaturer og da temperaturen typisk er højere her om sommeren, så kan det have indflydelse på hævetiden 🙂
hejsa
jeg tåler ikke solsikkekerner – har du et forslag til andre kerner?
jeg har prøvet en opskrift hvor jeg skiftede solsikkekernerne ud med samme mængde chiafrø; men det blev ikke godt!
kærlig hilsen Sonja
Sonja – Du kan bruge alle mulige andre slags kerner og frø, fx græskarkerner, udblødte rugkerner, hørfrø og alt muligt andet, evt en blanding af kerner. Chiafrø suger jo sin egen vægt i væde, så det kunne jeg sagtens forestille mig, ikke ville blive en kæmpe succes 🙂
Mange hilsner fra
Anne-Kathrine
Hej.
Jeg bagte dem som der stod i opskriften, men efter 15 minutter var de helt brændte? Jeg ved ikke rigtig hvad der gik galt.
Kærlig hilsen Rikke
Rikke – Det lyder da godt nok træls – for nu at sige det på jysk. Er du sikker på, at ovnen ikke ved at uheld har stået på for høj varme – ikke engang helt lyse fødselsdagsboller plejer jo at blive brændte, når de bages i ca 15 minutter.
Kunne man forsøge sig med surdej i stedet for gær?
Lisbeth – Det er jeg sikker på, at du sagtens kan eksperimentere med – jeg bager fx udelukkende rugbrød på surdej 🙂
Vil prøve at lave disse chokorug men kunne godt tænke mig at put lidt rosiner i tror du man kan det eller tror du det bliver for sødt når der også er sirup i
Heidi – Det tror jeg sagtens du kan – bollerne er ikke sådan helt vildt søde på trods af sirup og chokolade 😀
Hejsa, har du et forslag til hvad man kan erstatte hvidtøllen med?
Emillia – Du kan erstatte med lidt maltsirup og ekstra vand, hvis du gerne vil have den lidt mørke og søde smag fra hvidtøllen. Du kan også bare bruge lidt brun farin, honning, sirup eller supper + ekstra vand, hvis det bare er sødmen fra hvidtøllen, som skal bruges 🙂