Den her bønnesalat med feta (salatost) og hvidløg ser måske ikke ud af meget. Men man skal ikke lade sig narre. Bønnesalaten er nemlig ikke bare nem og lynhurtig at lave. Den smager også helt forrygende, og er en af mine favorit hverdagssalater. Perfekt som det grønne element til aftensmaden på en hverdag, hvor tiden kan være knap og fantasien lille.
Nem opskrift på hurtig salat med grønne bønner og feta.
Jeg har næsten altid frosne bønner i fryseren. Ene og alene af den grund, at så kan jeg lave en lækker salat i løbet af ingen tid. Den her opskrift på bønnesalat med feta, rødløg og hvidløgsdressing er vores favorit herhjemme. Den er helt simpel, men samtidig meget lækker, og så passer den som tilbehør til de fleste hovedretter eller til grillmaden om sommeren, som man nødvendigvis trænger til lidt fornyelse fra det traditionelle tilbehør engang imellem.
Dressingen kan selvfølgelig varieres i det uendelige. Og det samme gælder salatfyldet, ligesom du kan bruge friske, grønne bønner i stedet for frosne bønner. Vær dog OBS på, at friske grønne bønner skal koges, dampes eller blancheres, inden de bruges i salaten. Jeg har skrevet meget mere om dette, samt de forskellige muligheder for variationer i teksten under opskriften.
Tip! Se også mine bedste tips til salat med grønne bønner under opskriften.
Salat med grønne bønner og feta
Ingredienser
- 500 gr grønne bønner (friske eller frosne)
- 2 stk rødløg (skåret i tynde både)
- 3 spsk olivenolie
- 2 fed hvidløg (pressede)
- 100 gr feta/salatost
- salt og peber
Fremgangsmåde
- Kog bønnerne i en gryde letsaltet vand i 4-5 minutter, til de er lige netop møre. Hæld bønnerne i en sigte, overhæld med koldt vand og lad dem afdryppe.
- Skræl løgene og skær dem i tynde både.
- Kom olie, hvidløg, salt og peber i en skål og rør det sammen. Tilsæt afdryppede bønner og rødløg og vend det sammen.
- Smuldr feta/salatosten og drys den på toppen af salaten.
- Servér bønnesalaten som tilbehør, fx til grillmad.
- Evt. rester kan holde sig på køl i 3-4 dage. Salaten er ikke fryseegnet.
Noter til opskriften.
Husk at grønne bønner altid skal have et opkog, inden man spiser dem. Rå bønner indeholder et stof, der kan give ondt i maven. Dette stof forsvinder ved kogning.Tips til opskriften.
I stedet for frosne bønner kan du bruge friske, grønne bønner til bønnesalaten. Start med at nippe stilkene af bønnerne. Bring derefter en gryde med letsaltet vand i kog. Når vandet koger, hældes bønnerne i gryden. Lad bønnerne koge under låg i ca 4-5 minutter, indtil de er lige netop møre. Hæld herefter bønnerne i en sigte og overhæld med koldt vand, så kogningen standses. Husk at bønner altid skal have et opkog, dampes eller blancheres, inden du spiser dem. Rå bønner indeholder et stof, der kan give ondt i maven. Dette stof forsvinder ved kogning.
Se også – Bønnefritter med sesam | Bønnesalat | Bønner med bacon
I stedet for hvidløgsolie kan du lave en dressing med olie og eddike eller citronsaft. Balsamico eddike er lækkert, men en hvidvins eller rødvinseddike er også god. Eller en helt almindelig eddike, hvis det er, hvad du lige har. Tilsæt også gerne sennep og et nip sukker til dressingen udover salt og peber. Det bliver så lækkert.
Udover bønner og rødløg kan du komme små halve tomater eller soltørrede tomater i bønnesalaten. Top evt. med ristede pinjekerner eller ristede, saltede mandler. Især hvis du dropper feta, kan det anbefales at tilføje lidt salt og knas til toppen.

Jeg kan også MEGET anbefale at blande lidt balsamico i dressingen. Det er som om, det får bønnernes egen smag fremhævet helt vildt, uden at jeg skal gøre mig klog på, hvorfor 🙂
Cecilie – Balsamico gør bare et eller andet for dressinger, det kan vi godt blive enige om – jeg bruger det i stort set alle mine olie-eddike dressinger og det smager bare fantastisk. Kan være, jeg skal prøve olie-eddike dressing på bønnerne engang 😀
Det er en sommerklassiker hos os. Dog tilsat æbler, sprød bacon og pinjekerner.
Vi bruger også ofte “feta” osten af mærket “puck”. Den er meget cremet og velegnet til denne salat.
Lars – Uhhh ja, “puck” ost er også en vinder her hos os – elsker den lækre og cremede konsistens. Lyder ellers ret lækkert med æbler og bacon i salaten, det skal jeg afgjort huske 🙂
Ligesom jeg laver den, dog uden æbler… Og Puck-osten, den elsker vi bare hjemme hos os.. 🙂
Ulla – Puck-ost er bare det bedste 😀
Det lyder godt nok lækkert. Må helt klart prøves.
Jeg har også en bønnesalat, jeg elsker at lave.
Det er bedst med friske bønner der dampes som ovenstående og køles ned.
Så tilsættes hakkede soltørrede tomater og hakkede mandler.
Bettina – Uhhh, den lyder også god. Den skal jeg huske, næste gang vi skal have bønnesalat 🙂
Puck-ost – hvad er mon det, er det en speciel fetaost?
Linda – Puck-ost er en fast, hvid ost fra Arla. Det er stort set det samme som feta, men grækerne har “copyright” på det navn-Ligesom man ikke må kalde mousserende vin for champagne, medmindre den rent faktisk kommer fra Champagneområdet i Frankrig 🙂
Puck-ost fås i stort set alle supermarkeder. Jeg har lige google puck-ost og indsat linket herunder, hvis du vil vide lidt mere –
https://www.arla.dk/produkter/puck-mediterranean-style-white-cheese-40-500g-100986/