Bliv medlem af Maden i mit livs Madklub
Madenimitlivs Madklub

Porretærte med bacon og tomat.

18 kommentarer
Aftensmad - masser af inspiration til aftensmaden, Billig aftensmad - mad på budget., Hovedretter, Lette retter, Opskrifter, Svinekød, Tærte - opskrifter på tærter
Gå direkte til opskriften

Egentlig er jeg lige kommet hjem fra skole. Efter en dejlig lang gåtur med Villy har jeg nu tændt et par stearinlys og gjort klar med en kandefuld frisklavet te og et par af de gode hjemmelavede brunkager, som jeg har bagt sammen med min mor. Om lidt vil jeg nyde, hvordan mørket langsomt falder på, eftermiddagen går over i aften og alle de mange lyskæder i haverne og foran husene langsomt begynder at tændes. Alligevel vil jeg gerne lige dele denne her opskrift med Jer, inden jeg synker helt ned i sofaen med min tekop og min slumrende hund. Også selvom den er på noget så simpelt som en porretærte med bacon.

For uanset hvor glad jeg er for jul og alt hvad dertil hører, så skal der altså også være tidspunkter i løbet af december, hvor vi spiser noget, som absolut intet har med jul at gøre. Noget som ikke ligger alt for tungt og indeholder alt for meget kød, for det mangler vi absolut ikke igennem en lang julemåned. Men også meget gerne noget, som hverken indeholder “julede” eller “varme” krydderier.

Forleden aften blev dette “noget” denne her lækre porretærte med bacon og tomatskiver og det var simpelthen lige hvad vi trængte til. En tærte med porrer er som sagt ikke på nogen måde raketvidenskab. Men set i lyset af de mange timer, som vi danskere tilbringer i køkkenet med at stege, brase og bage den næste måneds tid, så gør det absolut ikke noget, at det går lidt nemt engang imellem.

Skal det være endnu nemmere, kan man jo bruge en færdiglavet tærtedej. Men nedenstående opskrift tager nu ikke mange minutter at ælte sammen. Fyldet kan desuden udskiftes med broccoli, svampe eller lign, hvis man ikke bryder sig porrer eller rent tilfældigvis har ingredienser liggende i køleskabet, som bare venter på at komme i en tærte.

4,44 fra 30 stemmer

Porretærte med bacon

Bagetid30 minutter
Samlet tid50 minutter
Antal: 0

Ingredienser

Tærtebund

  • 175 gr hvedemel
  • 100 gr smør (koldt)
  • 1 tsk salt (jeg bruger groft salt)
  • 0,25 dl vand

Tærtefyld

  • 2 stk porre
  • 100 gr bacon i tern
  • 5 stk æg
  • 2,5 dl creme fraiche
  • 1 stk tomat (skåret i skiver)
  • salt og peber

Fremgangsmåde

  • Kom melet i en skål og smuldr smørret i melet. Tilsæt salt og saml dejen med vandet.
  • Rul dejen ud og læg den i et tærtefad (ca. 24 cm). Prik tærtebunden med en gaffel.
  • Rens porrerne og skær den i tynde ringe. Fordel ringene i tærtebunden.
  • Steg bacon sprødt på en pande og fordel det ovenpå porrerne.
  • Pisk æg, creme fraiche, salt og peber sammen og hæld æggemassen i tærten. Fordel tomatskiverne øverst.
  • Bag tærten ved 190 °C (varmluft) i ca. 30 minutter, til den er gylden og æggemassen stivnet.
  • Server tærten varm eller lun med salat til.
  • Evt. rester kan gemmes på køl i 2-3 dage. Tærten kan desuden fryses.
I stedet for porrer kan man fylde tærten med andre former for grønsager, fx broccoli, forårsløg, revet gulerod, champignons eller blandet grønt. 

 

Subscribe
Notify of
18 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Anne-Marie
8 år siden

Hej ?
Rigtig god tærte, i stedetfor mælk brugte jeg hytteost da jeg havde noget som skulle bruges ??

METTE
8 år siden

Tærten er bare så nem og lækker, vi har efterhånden fået den mange gange herhjemme

Vibeke Ebdrup
2 år siden
Svar  METTE

Bruger altid hytteost, når jeg bager tærte.
250g. mager hytteost passer til 8-10 æg.
Fyldet er mindre vådt og dejen bliver sprød.

Thomas Vestergaard
5 år siden

En meget anderledes opskrift på tærte….. Ingen for bagning ? Ingen opbevaring i køleskab ? Rå porre direkte på tærtebund?
Jeg lavede den igår, og resultatet var en meget tør, nærmest uspiselig tærtebund. ?

Jannie Hansen
4 år siden

For mig tager det noget længere tid end 30 minutter at få æggemassen til at stivne. Hvad kan det skyldes – og hvad kan jeg gøre for at imødekomme problemet? 🙂

Inger Marie
4 år siden

5 stars
Rigtig dejlig tærte. Super at den er så nem at gå til. Ikke sidste gang jeg har lavet den.

Britt Hvass
4 år siden

Det her er en rigtig dejlig tærte som vi efterhånden har fået ret mange gange. Jeg har “tilladt” mig at variere fyldet lidt (alt afhængig af hvad jeg har i køleskabet) – f.eks. ferskrøget laks, broccoli, revet ost m.v. og den bliver altid mega fin. Tak for en god og versatil opskrift 🙂

Lotte Marcussen
3 år siden

5 stars
Hej Anne-Katrine
Jeg har prøvet den vidunderlige tærte med håndplukket porre og så endda med ost på toppen, det kan bare anbefales. Det smelter lækkert ned til det saftige fyld og den sprøde bund.

Tak for en lækker opskrift. Ha` en god dag

Lotte Marcussen
3 år siden

Har du slettet min kommentar ?

Lotte Marcussen
3 år siden

Dårlig service